ABC przygotowanie drewna do dekoracyjnego wykończenia.
Bardzo ważne i istotne jest odpowiednie przygotowanie drewna, które będzie miało wpływ na ostateczny efekt wizualny.
Etapy przygotowywania drewna możemy podzielić na:
- Szlifowanie, czyszczenie.
Aby uniknąć rys i zadrapań w poprzek włókien, szlifowanie i czyszczenie wykonujemy zawsze w kierunku włókien. Do szlifowania najlepiej użyć papieru ściernego o ziarnistości od 60-120.
- Polerowanie
Uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego zależne jest od gładkości powierzchni, dlatego całą powierzchnię należy wygładzić papierem ściernym o ziarnistości od 150-240.
- Odpylanie.
Po szlifowaniu, czyszczeniu i polerowaniu należy usunąć pozostały pył po szlifowaniu i możemy rozpocząć malowanie.
- Malowanie, szlifowanie.
Po wykonaniu pierwszego malowania, które właściwie jest gruntowaniem, niektóre włókna drewna mogą się podnieść tworząc nierówną chropowatą powierzchnię. Istotne jest więc odpylanie aby dobrze oczyścić malowaną powierzchnię, żeby resztki kurzu nie przykleiły się do malowanej powierzchni. Nierówną powierzchnie należy oszlifować drobnym papierem ściernym od 240-320 i ponownie usunąć kurz. Ponowne szlifowanie wzmocni przyczepność kolejnej warstwy.
Impregnat czy lakierobejca?
Drewno to surowiec budowlany, wykończeniowy, dekoracyjny, który niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem jako nieprzeciętny i wysokogatunkowy materiał. Jest chętnie wykorzystywany przy wykańczaniu wnętrz, ponieważ czyni je estetycznymi i ciepłymi, ale też zapewnia szeroki wachlarz gatunków. Jednak aby cieszył nas przez lata i spełniał swoją funkcję, powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie biorąc pod uwagę przede wszystkim warunki i czynniki, na które będzie narażone podczas eksploatacji. Ważne jest aby dobrać odpowiednią technikę i skorzystać z pomocy specjalistów.
Impregnat do drewna zapewnia:
- Szeroki zakres zastosowań: budownictwo, dom i ogród, elewacje drewniane, płoty, altany.
- Wnika w głąb drewna, mocno penetruje i chroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, w tym promieni UV.
- Działanie hydrofobowe.
- Bariera powłokowa jaką tworzy oraz zastosowana formuła uniemożliwia rozwój pleśni
i grzybów.
LAKIEROBEJCA DO DREWNA przeznaczona jest do ochrony i dekoracji elementów drewnianych na zewnątrz. Nadaje drewnu satynowy połysk. Polecana jest w szczególności do malowania mebli ogrodowych, płotków, altanek, drzwi, okien oraz innych zewnętrznych powierzchni drewnianych. Lakierobejca jest produktem elastycznym wytrzymałym na uderzenia pracuje razem z podłożem, nie łuszczy się i nie pęka, a po aplikacji wykazuje skuteczne działanie hydrofobowe. Zabezpiecza drewno tworząc barierę powłokową która uniemożliwia rozwój grzybów pleśniowych powodujących siniznę.